Seniorzy w kopalni Soli w Wieliczce

Członkowie Klubu Senior + w Barbarce dnia 17 sierpnia 2021 r. w ramach realizacji Programu Wieloletniego "Senior +" na lata 2021-2025, Edycja 2021 w ramach Modułu II "Zapewnienie funkcjonowania Klubu "Senior+” udali się na kolejną w tym roku wycieczkę do zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce, jednej z ikon Polski za granicą, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie Kopalni klubowicze rozpoczęli w szybie Daniłowicza, przez cały czas grupie towarzyszył przewodnik, który nie tylko z pasją podzieli się swoją wiedzą historyczną i ciekawostkami z życia dawnej kopalni, ale przede wszystkim zadbał o komfortowy i bezpieczny przebieg wizyty w zabytkowych solnych podziemiach.

Po przejściu schodami  64 pięter w dół, seniorzy rozpoczęli trzygodzinną trasę turystyczną, gdzie zwiedzali podziemne korytarze oraz wykute w soli kaplice. Członkowie Klubu z zachwytem podziwiali figury solne, solankowe podziemne jeziora, dużą ilość schodów jak i podtrzymujące konstrukcje drewniane ręcznie robione przez górników. Seniorzy obejrzeli dawne narzędzia górnicze, środki do transportu soli oraz urządzenie do odwadniania kopalni. Dowiedzieli się m. in., że do pracy w kopalni były wykorzystywane konie i usłyszeli, iż największym zagrożeniem dla pracujących górników był i jest metan, który powoduje wybuchy i pożary.

W komorze Św. Kingi ze zdobiącymi ją jedynymi w swoim rodzaju dziełami sztuki, członkowie Klubu zrobili sobie grupowe zdjęcie.

Zwiedzanie Kopalni Soli zakończyło się w Muzeum Żup Krakowskich, część seniorów jedynie w dzieciństwie z wycieczką szkolną było na takim wyjeździe.

Na powierzchnię seniorzy wyjechali pełni imponujących wrażeń, pozytywnej energii jednak bardzo zmęczeni, gdyż pieszo przeszli ponad 5 kilometrów podziemnymi korytarzami.