Procedura Niebieskiej Karty.

Niebieska Karta to procedura mająca zapewnić bezpieczeństwo ofierze przemocy domowej. Jak wygląda postępowanie przy Niebieskiej Karcie? Kto może taką kartę założyć? Z czym się to wiąże? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym poradniku. 

Co to jest Niebieska Karta?

Niebieska Karta to procedura, na którą składają się czynności podejmowane przez przedstawicieli pomocy społecznej, policji, oświaty, ochrony zdrowia oraz komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, w związku z podejrzeniem przemocy w rodzinie. Ma ona na celu zapewnić bezpieczeństwo potencjalnym ofiarom przemocy ze strony najbliższych.

Niebieska Karta umożliwia:

  • zapewnianie ochrony i udzielanie pomocy ze strony powołanych do takich działań instytucji,
  • prowadzenie zajęć korekcyjno-edukacyjnych z osobami stosującymi przemoc w rodzinie,
  • podnoszenie świadomości społecznej na temat przyczyn i skutków przemocy domowej,
  • przekazywanie informacji o możliwościach udzielania pomocy i jej formach.

 

Dla kogo jest przeznaczona Niebieska Karta?

Niebieska Karta jest przeznaczona dla rodzin, w których dochodzi do przemocy domowej (fizycznej oraz psychicznej) i agresji.

 

Powody zakładania niebieskiej karty

Najczęściej procedurę Niebieskiej Karty rozpoczyna się w sytuacji:

  • przemocy fizycznej (bicie, popychanie);
  • przemocy psychicznej (poniżanie, zastraszanie, obrażanie);
  • przemocy seksualnej (zmuszanie do współżycia, gwałt);
  • przemocy ekonomicznej (zabieranie rzeczy, pieniędzy, blokowanie dostępu do środków do życia);
  • nadużywania alkoholu, narkotyków, co prowadzi do zachowań przemocowych.

Jak założyć Niebieską Kartę?

Niebieską Kartę można założyć poprzez powiadomienie Policji o zrachowaniach przemocowych - osobiście na komisariacie lub telefonicznie. Nie musi tego robić ofiara przemocy, która często boi się powiadomić służby o sytuacji panującej w domu. Może to zrobić osoba z zewnątrz - przyjaciel czy sąsiad.

Aby założyć Niebieską Kartę lub więcej się o niej dowiedzieć, warto zadzwonić pod numer tel. 22-688-7000 na “Niebieską Linię” – poradnię telefoniczną dla osób pokrzywdzonych przemocą i innymi przestępstwami.Dół formularza

Procedura Niebieskiej Karty

Procedura Niebieskiej Karty składa się z kilku etapów.

Wszczęcie procedury

Procedura rozpoczyna się od wypełnienia tzw. Niebieskiej Karty A. Może tego dokonać wyłącznie:

  • policjant,
  • pracownik socjalny,
  • pracownik oświatowy,
  • pracownik ochrony zdrowia,
  • członek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Po wypełnieniu dokumentu, w ciągu 7 dni zostaje on przekazany do przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego, który najczęściej ma swoją siedzibę w ośrodku pomocy społecznej. Przewodniczący ma 3 dni, aby przekazać wypełnioną Niebieską Kartę A do utworzonej Grupy Roboczej. Skład tego zespołu będzie zależał od potrzeb rodziny, dla której wszczęto procedurę.

Następnie osoba doznająca przemocy otrzyma Niebieską Kartę B, w której zawarte są informacje prawne i praktyczne w sprawie uruchomionej procedury.

Opracowanie indywidualnego planu pomocy

Grupa diagnostyczno pomocowa po zapoznaniu się z informacjami zawartymi w Karcie A oraz tymi zebranymi w środowisku domowym, zaprosi osobę doznającą przemocy na spotkanie. Powinno się ono odbyć w terminie od 7 do 30 dni od zgłoszenia/interwencji. Zorganizowane zostanie w siedzibie Zespołu Interdyscyplinarnego lub - w sytuacji choroby - miejscu dogodnym dla osoby pokrzywdzonej.

Podczas spotkania wypisana zostanie Niebieska Karta C, na której znajdzie się indywidualny plan pomocy, uwzględniający potrzeby osoby, wobec której stosowana jest przemoc.

Oddziaływanie na sprawcę przemocy

Grupa diagnostyczno – pomocowa wezwie do siebie osobę dokonującą przemocy. Celem spotkania jest przekonanie oprawcy do zaprzestania stosowania przemocy i poznanie jego potrzeb. Przebieg spotkania zostanie spisany w Niebieskiej Karcie D.

W uzasadnionych sytuacjach Zespół Interdyscyplinarny może wystąpić do Prokuratury o zastosowanie środków zapobiegawczych, takich jak: nakaz opuszczenia przez sprawcę lokalu, w którym zamieszkuje wspólnie z pokrzywdzonym, dozór Policji, czy tymczasowe aresztowanie.

Realizacja indywidualnego planu pracy

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie stworzonego przez Grupę diagnostyczno – pomocową planu pracy w życie. Działania mogą obejmować:

  • pracę socjalną,
  • konsultacje psychologiczne,
  • udział w grupie wsparcia dla osób doznających przemocy,
  • powiadomienie sądu,
  • objęcie dzieci opieką pedagogiczno-psychologiczną.

Poza tym, członkowie zespołu będą monitorowali środowisko domowe osoby doznającej przemocy domowej.

Zdarzenia niebezpieczne podczas procedury Niebieskiej Karty

Osoba doświadczająca przemocy domowej powinna zgłaszać policji lub członkom Grupy diagnostyczno – pomocowej  każde zachowanie agresywne ze strony oprawcy. Policjant utworzy wówczas nową Kartę A, zaś Grupa diagnostyczno-pomocowa dokona adnotacji w powstałej wcześniej Karcie C.

Zakończenie procedury

Zakończenie procedury następuje zazwyczaj po kilku miesiącach od jej rozpoczęcia. Niestety, w niektórych rodzinach przemoc trwa latami - wówczas procedura Niebieskiej Karty trwa znacznie dłużej.

ZAŁĄCZNIKI