Projekt socjalny '' Po prostu żyć"

 

Projekt socjalny

Po prostu żyć

„Nie możemy zmarnować doświadczenia i mądrości starszych pokoleń.
 To one budują fundamenty naszej przyszłości.”

 Barack Obama


Diagnoza.

 

Osiągnięcie wieku emerytalnego w życiu każdego człowieka jest punktem zwrotnym. W zasadzie emerytura wszystkim kojarzy się z okresem zasłużonego wypoczynku po latach wytężonej pracy. Przyzwyczajeni do czynnego życia zawodowego, intensywnego życia rodzinnego nagle przestają być w centrum wydarzeń. Z dnia na dzień przestają pełnić role społeczne, które przez większość życia stanowiły dla nich jego istotę i fundament. Dorosłe dzieci zakładają rodziny, opuszczają domy, często wyjeżdżają w odległe strony. Kurczy się grono przyjaciół. Czują się w pewnym sensie opuszczeni i odrzuceni. Nadmiar czasu wolnego i brak nawyku aktywnego korzystania z dobrodziejstwa, jakie się z nim wiążą, może okazać się szkodliwy dla ogólnego stanu zdrowia psychicznego jak i fizycznego emerytów. Ten zasłużony odpoczynek może się przerodzić w izolację od środowiska, osamotnienie, bezczynność, które w efekcie przyspieszają procesy starzenia się. A przecież późna dorosłość to okres, kiedy - wreszcie uwolnieni od pędu życia codziennego - mogą sobie pozwolić na realizację planów, na które do tej pory nie mieli po prostu czasu lub bali się ich podjąć ze względu na opinię środowiska. Wzrasta średnia długość życia człowieka, liczba osób w podeszłym wieku rośnie z roku na rok. Wydłużenie długości życia społeczeństw europejskich jest efektem rozwoju cywilizacji i stawia przed ludźmi zupełnie nowe wyzwania. Stereotypy na temat osób starszych krzywdząco wpływają na ich funkcjonowanie w społeczeństwie. Doświadczenie życiowe osób starszych może się stać wartością dla młodego pokolenia jak budować dobrą przyszłość .  Celem projektu jest wyjście naprzeciw aktualnej sytuacji demograficznej i dążenie, by życie w mieście Skała było komfortowe dla stale rosnącej grupy seniorów. Miasto i Gmina Skała leży w południowej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej w powiecie krakowskim – województwo małopolskie. Zajmuje powierzchnię 74,8 km2 co stanowi 6,1 % powierzchni powiatu. Liczba ludności Miasta i Gminy Skała według stanu na dzień 31 grudnia 2019 r. wyniosła 10 395 osób z czego 49,74% stanowiły kobiety a 50,26 % stanowili mężczyźni. Struktura ludności gminy to 20,38 % osób w wieku przedprodukcyjnym , 59,97 % osób w wieku produkcyjnym a w wieku poprodukcyjnym 19,65% osób ,liczba seniorów urodzonych w okresie od 1 stycznia 1900 r. do 31 grudnia 1960 r. wynosi 2.525 osób. Na terenie Miasta i Gminy Skała działa Klub Seniora Grota, ci seniorzy bardzo aktywnie angażują się w życie społeczności, podejmują różne inicjatywy, skłonni są do współpracy.

 

  1. Cel główny i cele szczegółowe projektu.

Głównym celem realizacji projektu „Po prostu żyć ‘’ jest wydłużenie samodzielności życiowej seniorów oraz podniesienie jakości ich życia poprzez zwiększenie świadomości  i wiedzy  na temat zdrowego stylu życia i ochrony zdrowia.

Cele szczegółowe to:

  • organizacja czasu wolnego Seniorom
  • aktywizacja społeczna tj. integrację Seniorów
  • dbanie o zdrowie i sprawny umysł Seniorów
  • rozwijanie nowych zainteresowań
  • nauka aktywnego spędzania czasu
  • pokonywanie własnych barier i słabości
  • zwiększenie wiary we własne siły i umiejętności
  • podniesienia poziomu wiedzy na temat zdrowego żywienia
  • pogłębienie wiedzy na temat dbania o siebie
  • pogłębienie wiedzy na temat aktywnego i zdrowego stylu życia

 

Wszystkie w/w cele zostaną zrealizowane poprzez udział osób starszych w spotkaniach warsztatach dotyczących zdrowego żywienia , warsztatach zielarskich,  oraz aktywności na zajęciach tanecznych.

 

 

  1. Odbiorcy projektu.

Projekt socjalny „Po prostu żyć ” adresowany jest do Seniorów tj. osób starszych po 60-tym roku życia z terenu Miasta i Gminy Skała. Osób starszych, prężnie działających na terenie Gminy Skała w klubie seniora Grota , angażujących się w liczne inicjatywy a także osób , które są już na emeryturze i czują się samotne nie mają co zrobić z wolnym czasem, którego po latach aktywności zawodowej nagle zrobiło się za dużo.

To dla tych osób chcielibyśmy kierować nasze działania. 

 

  1. Instytucje zaangażowane.

 

Organizatorem projektu „Po prostu żyć ” jest Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skale  

  1. Miejsce i termin realizacji.

Klub Senior Grota

Centrum Kultury w Skale

Wrzesięń  –  grudzień 2023 r.

 

  1. Budżet projektu socjalnego.

Projekt socjalny finansowany będzie ze środków własnych w ramach działalności bieżącej Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skale.

 

  1. Zakładane rezultaty projektu.

Zaplanowane zadania projektu socjalnego „” będą skierowane do Seniorów, dla których ważne jest wydłużenie samodzielności życiowej oraz podniesienie jakości ich życia.

Spotkania ze specjalistami mają mieć charakter warsztatów, w trakcie których Seniorzy otrzymają informacje co jest niezbędne do zwiększenia świadomości  i wiedzy  na temat zdrowego stylu życia i ochrony zdrowia.

Prowadzenie zdrowego trybu życia jest dla Seniorów jest bardzo ważne, to oprócz wyżywienia także sport, aktywność oraz wysiłek umysłowy, do którego chcemy zachęcić
i o nie zadbać organizując spotkanie z dietetykiem,  warsztaty zielarskie ,  w czasie których seniorzy zostaną Wprowadzeni w  świat ziół poznają  intrygującą historię na temat ziołolecznictwa, odkryją  wiele ciekawostek dotyczących wiedzy której początki sięgają zamierzchłych czasów jak również   sekrety skąd w ziołach tyle mocy i dlaczego tak skutecznie i kompleksowo mogą wspierać nasze funkcjonowanie. Jak wykorzystywać zioła w codziennym życiu by wspierać zdrowie. Jakie zioła warto wykorzystywać w pielęgnacji skóry.  Bardzo ważne jest uświadomienie osobom starszym, jak długo może trwać życie, oraz to, że warto inwestować w zdrowie.

Podczas spotkania z dietetykiem Seniorzy będą mieli okazję zwiększyć swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia, racjonalnego żywienia, profilaktyki zdrowotnej i żywieniowej między innymi poprzez weryfikację składów popularnych produktów spożywczych, omówienie talerza zdrowego odżywiania oraz piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla osób w wieku starszym. Seniorzy dowiedzą się, jak właściwie odżywiać się by poprawić swoje zdrowie i samopoczucie.

 

Realizacja projektu to działanie na rzecz dobra wspólnego. Przedstawione zadania może nie są obszerne, ale bardzo dużo wniosą w życie osób starszych. Nasze działania, kierowane do grupy osób starszych będą dla nich wsparciem.

Za realizację projektu odpowiedzialni będą pracownicy socjalni, którzy będą nadzorowali realizacje wszystkich działań projektowych. Pracownicy ustalą terminy i czas realizacji poszczególnych spotkań oraz zajmą się organizacją spotkań dla Seniorów.

 

Zakończenie.

 

Działania w projekcie „Zdrowy i Aktywny Senior” zostały zaplanowane w oparciu
o przeprowadzoną przez pracowników socjalnych diagnozę w środowisku lokalnym oraz konsultacje z Seniorami Miasta i Gminy Skała i klientami Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Z czym wiąże się samotność, na którą niekiedy skazani są seniorzy. Według naukowców poczucie osamotnienia wiąże się m.in. z obniżeniem odporności oraz większą podatnością na choroby. Samotność jest przyczyną schorzeń przewlekłych. Na Uniwersytecie w Arizonie udowodniono nawet, że wiąże się ona z obniżoną gęstością kości w stosunku do stanu układu kostnego osób, które udzielają się społecznie i są aktywne. Samotność oprócz schorzeń fizycznych wpływa też bezsprzecznie na zdrowie psychiczne. Stres, lęk, a w efekcie depresja i choroby otępienne – tak można w skrócie opisać działanie samotności na organizm seniora.