Leczenie odwykowe

 

 

Leczenie odwykowe to zespół zabiegów medycznych oraz psychologicznych, których celem jest, po pierwsze, uświadomienie osobie uzależnionej, z jak poważnym problemem się zmaga, wskazanie mechanizmów uzależnienia oraz walkę z nim. Leczenie odwykowe alkoholika może polegać na terapii indywidualnej lub grupowej, w postaci regularnych spotkań z terapeutą, albo na leczeniu stacjonarnym, w zamkniętym ośrodku. Rzadko który pacjent jest w stanie wyjść z nałogu bez pomocy specjalisty, dlatego warto zdecydować się na profesjonalną pomoc. Jak wygląda terapia alkoholowa i dlaczego leczenie stacjonarne jest skuteczniejsze?

Kompleksowa pomoc dla alkoholika

By skutecznie walczyć z nałogiem oraz przejąć kontrolę nad własnym życiem, potrzebne jest kompleksowe wsparcie – takie oferują lekarze, psycholodzy i psychoterapeuci, którzy leczą nie tylko fizyczne aspekty uzależnienia od alkoholu, ale także zapewniają wsparcie mentalne. Niejednokrotnie podają leki, które łagodzą objawy zespołu abstynencji mogącego stanowić zagrożenie dla życia osoby uzależnionej. Leczenie odwykowe alkoholika nie polega jednak jedynie na odstawieniu alkoholu, ponieważ tak naprawdę potrzebna jest ciągła praca nad sobą, swoją osobowością, charakterem i silną wolą, by czerpać satysfakcję i radość z życia, a nie spożywania alkoholu.

Leczenie odwykowe alkoholika – w domu czy w zamkniętym ośrodku?

Każdy alkoholik, który decyduje się na zerwanie z nałogiem, może wybrać różne rodzaje terapii. Dla osób, które mają stałą pracę, być może lepszym rozwiązaniem będzie terapia indywidualna lub grupowa polegająca na cyklicznych spotkaniach z terapeutą. Trzeba jednak pamiętać, że funkcjonowanie w znanym środowisku, zwłaszcza wśród osób spożywających alkohol, niesie duże ryzyko powrotu do uzależnienia. Tego typu leczenie wymaga zatem dużo silnej woli i determinacji. Dlatego też w wielu przypadkach lepsze skutki powinna przynieść terapia stacjonarna odbywająca się w zamkniętym ośrodku, najczęściej prywatnym.  

Na czym polega leczenie odwykowe stacjonarne?

Terapia stacjonarna odbywająca się w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest detoks alkoholowy, którego celem jest odtrucie organizmu poprzez pozbycie się toksyn i alkoholu z krwioobiegu. Specjaliści podają leki, które sprawiają, że organizm łatwiej znosi okres abstynencji i związane z nim objawy, takie jak:

  • nudności i wymioty,
  • drżenie rąk, powiek, mięśni,
  • bóle głowy,
  • wzrost ciśnienia krwi,
  • pobudzenie,
  • zaburzenia snu,
  • osłabienie,
  • złudzenia wzrokowe, słuchowe, dotykowe.

W przypadku części pacjentów podawane leki oraz substancje odżywcze przynoszą trzeźwość po wielu miesiącach ciągłego spożywania alkoholu. Po trwającym kilka dni detoksie następuje właściwa terapia, w trakcie której alkoholik współpracuje z różnego rodzaju specjalistami – lekarzami, psychoterapeutą, czasem psychiatrą, jeśli zachodzi taka potrzeba. Pacjent uczestniczy zarówno w terapeutycznych sesjach indywidualnych, jak i grupowych, które wyjaśniają mechanizm działania uzależnienia, oraz uczą nawyków i zachowań, które pozwalają się bronić przed nałogiem. Na pacjentów pozytywnie wpływają także doświadczenia i obecność innych chorych, dzięki którym nie czują się osamotnieni w nałogu.
 
 Leczenie odwykowe alkoholika w zamkniętym ośrodku ma wiele zalet, takich jak:

  • bezpieczeństwo dzięki opiece wykwalifikowanej kadry,
  • anonimowość,
  • komfort,
  • możliwość odcięcia się od znanego środowiska,
  • możliwość poznania doświadczeń innych pacjentów.

 

Celem leczenia odwykowego jest nie tylko wyeliminowanie potrzeby regularnego spożywania alkoholu, ale także zapoznanie pacjenta z mechanizmami działania uzależnień, trening asertywności oraz radzenia sobie z problemami w życiu codziennym bez alkoholu. Skuteczność terapii zależy od wielu czynników, wymaga silnej woli, determinacji samego alkoholika i wsparcia ze strony najbliższych.