Zajęcia z Makramy w Klubie Senior + w Barbarce.

Dzięki wsparciu finansowemu z Programu Wieloletniego "Senior +" na lata 2021-2025, Edycja 2021 w ramach Modułu II "Zapewnienie funkcjonowania Klubu "Senior+” seniorzy z Klubu Senior + w Barbarce mogli uczestniczyć w warsztatach kreatywnych z makramą, w ramach których zapoznali się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy.

Makrama to znana już w starożytności sztuka wiązania sznurków, skręcania i nawijania nici o specjalnym splocie, za pomocą której możemy wykonać różnorodne dodatki wnętrzarskie, anioły, liście, torebki, kwietniki, biżuterię i wiele innych dekoracji.

W makramie wszystkie węzły są dziełem ludzkich rąk, wykonuje się je bez użycia przyrządów tj. szydełka, drutów czy igieł. Różnorodność wiązań daje nieograniczone możliwości tworzenia najrozmaitszych wzorów i łączeń.

Do stworzenia prac rękodzielniczych z makramy wykorzystuje się nici lniane szare lub barwione, nici konopne, bawełniane, jedwabne, wełnę, mulinę oraz koraliki drewniane, szklane czy też plastikowe.

Praca z makramą uczy cierpliwości i rozwija kreatywność. Wykonywanie prac z makramy wymaga precyzji ruchów. Im dokładniejsze przesuwanie nitek, równe zaciąganie i nawijanie pętelek czy wiązań, tym piękniejszy efekt końcowy.

Uczestnicy na warsztatach kreatywnych poznawali różne rodzaje sznurków i dowiadywali się, jak dobierać je do poszczególnych prac, nauczyli się wiązać podstawowe węzły, zostali kreatywnie zainspirowani do dalszych samodzielnych działań i własnoręcznie wykonali swoją makramę.

Zajęcia z makramą przypadły uczestnikom do gustu, seniorzy chętnie realizowali pomysły i wskazówki animatora terapii zajęciowej, warsztaty były sposobem na podbudowanie poczucia własnej wartości, rozwinięciem ukrytych talentów, wrażliwość estetycznej, umiejętności współpracy i przyjemnym spędzeniem czasu, w trakcie zajęć seniorom towarzyszyła dobra i miła atmosfera.