Seniorzy sprzątają i dekorują pomnik w 77 rocznicę Bitwy pod Barbarką

15 sierpnia w Barbarce jest  czasem refleksji nie tylko dla mieszkańców.  Jak co roku na msze do lasu idą ludzie z kilku wsi, poczty sztandarowe strzelców, strażaków, organizacji społecznych, szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych i kombatanci salutują przy obelisku przypominającym bohaterów walk z okupantem. 77 lat temu Niemcy spalili niemal wszystkie domy, zabili czterech partyzantów i 62 mieszkańców Barbarki, ale także z sąsiednich wiosek. Dziś przed Klubem Senior + w Barbarce jest obelisk upamiętniający pomordowanych w czasie pacyfikacji wsi i okolicznych miejscowości, a w lesie krzyż i płyta w miejscu mszy odprawianej 15 sierpnia 1944 roku.

Chcąc upamiętnić bohaterską śmierć  poległych podczas pacyfikacji wsi i okolicznych miejscowości Seniorzy z Klubu Senior + w Barbarce zorganizowali akcję sprzątania i udekorowania pomnika jak również krzyża i płyty własnoręcznie przygotowanymi biało czerwonymi wieńcami.

Pomimo upału klubowicze stanęli na wysokości zadania, oczywiście zostały zachowane wszelkie środki ostrożności, i każdy z uczestników mógł w każdej chwili przerwać porządki. Seniorzy jednak dali radę, nikt nie zrezygnował, a efekt końcowy stał się wyjątkowy.

Nie dokonałoby się to gdyby nie energia, zaangażowanie i pomoc seniorów biorących udział w zorganizowanej akcji, która przebiegła w bardzo przyjemnej atmosferze, przywołała wspomnienia o tych tragicznych wydarzeniach przekazywane z pokolenia na pokolenie jak również historię regionu związaną z II Wojną Światową.

 

Program Wieloletni "Senior +" na lata 2021-2025, Edycja 2021 w ramach Modułu II "Zapewnienie funkcjonowania Klubu "Senior+”.