Palma Wielkanocna wykonana przez Klub Seniora w Barbarce
Po raz pierwszy członkowie Klubu Senior + w Barbarce działającego przy Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Skale wzięli udział w XXI Konkursie Palm Wielkanocnych zorganizowanym przez Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Skale.
Seniorzy aktywnie uczestniczyli w procesie przygotowania materiałów jak i w samym wykonaniu palmy.
Palma o wysokości 2,5 m została wykonana z tworzyw naturalnych, uczestnicy dzielnie przez około pięciu godzin pod okiem wolontariuszek Pani Magdaleny Ksztoń oraz Olgi Kajca tworzyli piękne kwiaty używając m.in. kolorowej bibuły, krepiny, wstążek, które następnie stały się ozdobą palmy. Nie mogło zabraknąć także, gałązek wierzbowych z baziami, tui, bukszpanu, jałowca, suszonych traw ozdobnych, które są podstawą każdej tradycyjnej palmy. I tak rdzeniem palmy był bambus oraz gałązki wierzby.
Palma wielkanocna ma być kolorowa jak wiosna, ma dawać nadzieję, bo nadzieja rodzi się wiosną, jak przyroda budzi się do życia. Toteż palma mieniła się wieloma kolorami tęczy i została przyozdobiona bukszpanem oraz bibułkowymi kwiatami: liliami, krokusami, różami, makami oraz tulipanami.
Seniorzy chcą aby, młodzi ludzie widzieli, że te piękne obrzędy Wielkanocne warte są przekazywania z pokolenie na pokolenie.
Palma powstawała w bardzo miłej i radosnej atmosferze z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Trzeba przyznać, że końcowy efekt zachwycił wszystkich. Wszyscy solidarnie podkreślali, także terapeutyczną wartość spotkania.
Przypomnijmy, że palmy wielkanocne przygotowywane są na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcone są podczas uroczystości Niedzieli Palmowej. Pali się je w Wielką Sobotę, a popiół wykorzystuje się w następnym roku, w Środę Popielcową. Palmy są symbolem zmartwychwstania, ale także męki oraz odkupienia. Tradycja święcenia palm sięga w Polsce XI wieku, choć sam zwyczaj ich przygotowania jest znacznie starszy. O początku chrześcijanie wierzyli, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie.